Pirmasis šalyje: Kaunas uždaro vaikų globos namus „Atžalynas“

Sukurta : 2017-03-21 13:39:13
Pirmasis šalyje: Kaunas uždaro vaikų globos namus „Atžalynas“

Šaltinis: Karolina Stažytė, 15min.lt


Kaunas uždaro Partizanų gatvėje veikusius vaikų globos namus „Atžalynas“. Ten gyvenę beveik pusšimtis vaikų jau įsikūrė jaukiuose butuose, lyg tikrose šeimose, kur kasdien vis labiau jaučiasi pilnaverčiais bendruomenės nariais.Tokiu žingsniu laikinoji sostinė tapo pirmuoju miestu šalyje, atsisakančiu savivaldybės žinioje buvusios globos įstaigos.

42 įvairaus amžiaus vaikai persikėlė į 7 naujai suremontuotus butus, kurių interjero sprendimus nulėmė ir pačių naujakurių pageidavimai. Naujieji gyventojai suskirstyti atsižvelgus į giminystės ryšius ir netoliese lankomas mokyklas. Su kiekviena šeimyna dirba po šešis specialistus – du socialiniai darbuotojai, pora padėjėjų dienos metu ir tiek pat naktinių. Vietoje formalių prižiūrėtojų jie veikiau atstos namiškius.

„Apie pokyčius vaikų globoje kalbėta jau seniai, bet nebuvo realių darbų. Ėmėme ir padarėme, nes mes tuo tikime. Vaikų globos namai yra sovietmečio palikimas, kurio mums nereikia. Dar šiemet planuojame pertvarkyti ir antrąją įstaigą – Kauno miesto savivaldybės vaikų globos namus. Tai yra mūsų visų vaikai – kauniečiai. Jie turi mus ir mes privalome jais deramai pasirūpinti“, – sakė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Antrojoje tokio tipo įstaigoje – Kauno miesto savivaldybės vaikų globos namuose – gyvena sunkios negalios paliestų vaikų, tad permainos čia vyks kiek kitaip nei „Atžalyno“ atveju, nes ne visi vaikai galės persikelti į butus.

Pasak mero, tai ne Kauno idėja, tai Europos Sąjungos, Lietuvos Prezidentės idėja. Vaikai negali gyventi tarsi rezervatuose.

„Kaune iki 2020-ųjų metų turi nelikti vaikų namų“, – pabrėžė V.Matijošaitis.

Globos namuose, metaline tvora apjuostoje teritorijoje, grupelėmis maždaug po 14 auklėtinių gyvenę vaikai nuo šiol turi savo namus, kuriuose jaučiasi tikrais šeimininkais. Jie yra visaverčiai bendruomenės nariai. Gera matyti, kad kauniečiai kaimynystėje įsikūrusius vaikus sutiko išties svetingai. Vadinasi, mūsų miestas ir jo žmonės veikia išvien, siekdami tų pačių tikslų“, – teigė Kauno miesto mero pavaduotoja Rasa Šnapštienė.

Anot vicemerės, uždaromi vaikų globos namai ir į butus persikeliantys vaikai tėra dalis viso darbo šioje srityje. Miestas daug dėmesio skiria skatinant vaikų globą, plečiant profesionalių globėjų gretas bei tobulinant socialines paslaugas. R.Šnapštienės teigimu, svarbu ne tik rūpintis globos įstaigų auklėtiniais, bet apskritai imtis prevencijos dirbant su šeimomis, kad vaikai ten nepatektų.

„Atsibundu šiandien ryte. Lyja. Pagalvojau, kaip švęsime? Keista, kad uždarome vaikų globos namus, o viduje tiek džiaugsmo. Bet išminčiai sako, jei tą dieną, kai šventi, lyja, bus daug sėkmės. Norisi palinkėti sėkmės vaikams, jiems tai didžiausias pokytis.

Štai, raktai. Tai raktai į savo virtuvę, spintas, raktai į namus, į kuriuos galima grįžti iš mokyklos. Tikiuosi, tai ir raktai į tą minėtą sėkmę. Nuimame institucinę etiketę vieni nuo kitų“, – laikydamas rankose raktų ryšulėlį, teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis;

Jis pabrėžė, kad į naujus namus išsikraustę vaikai turės daugiau privačios erdvės, galės bendrauti ne tik su kitais vaikų namų globotiniais, bet ir su visais miesto vaikai.

Prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė patikino, jog joks vaikas neturi gyventi kažkur kitur nei šeima, kiekvienas turi prigimtinę teisę gyventi šeimoje. Ir jei susiklostė tokios aplinkybės, kad negali vaikas gyventi biologinėje šeimoje, jis turi gyventi toje, kuri jį myli.

„Kaune pertvarka vykdoma sėkmingai. Smagu, jog suvokiama, jog tie vaikai yra šio mero, šių darbuotojų vaikai, o ne įstaigos auklėtiniai. Toks puikus nusiteikimas šių politikų. Tuomet visa Lietuva ir tiki, kad viskas bus gerai. Ateis ta diena, kai mūsų šalyje nebebus vaikų, gyvenančių institucijose“, – vylėsi L.Antanavičienė.

Vaikų globos namų „Atžalynas“ laikinoji vadovė Elena Trimonienė teigia, jog visi darbuotojai itin džiaugiasi, jog globotiniai pagaliau gali džiaugtis tikrais namais, sutvarkytais, švytinčiais, šiltais.

„Vaikai patys gamina valgyti, skalbiasi, tvarkosi kambarius. Puikiai sutaria su kaimynais, kurie labai gražiai priėmė naujakurius. Jie jaučiasi tokie patys ir niekuo nesiskiria nuo kitų vaikų“, – patikino E.Trimonienė.

Tuščiame likusiame pastate (12 tūkst. kv. m) svarstoma įkurti specialiąją mokyklą neįgaliesiems – planuojama perkelti auklėtinius iš Apuolės g. Prieš tai turėtų būti atliktas pastato remontas.

Visoje Lietuvoje vaikų globos namus, kurių yra 93, planuojama pertvarkyti iki 2020-ųjų metų. Jau dabar daugumoje jų stengiamasi sudaryti į šeimas panašesnes sąlygas. Pasak L.Kukuraičio, savivaldybės labai skirtingai reaguoja į pertvarką. Kai kurios institucijos priešinasi, ypač jų darbuotojai, dėl to, kad vaikų globos namai – jų darbdaviai.

„Sunku atsisakyti investicijų į infrastruktūrą. Kai kur vaikai bus iškraustomi iš neseniai suremontuotų, puikiai įrengtų patalpų. Jas bus stengiamasi pritaikyti kitoms socialinėms reikmėms. Tie pastatai gali būti panaudoti tiems patiems vaikams ir šeimoms, senoliams. Labiausiai turime investuoti juk į vaikus“, – pabrėžė ministras.

Jis atkreipė dėmesį, kad daugelyje miestelių trūksta dienos centrų, krizių centrų ir kitų socialines paslaugas teikiančių įstaigų. Jas planuojama įrengti ištuštinus globos įstaigas.

Vaikų globos namų pertvarka Kaune, anot V.Matijošaičio, Kauno miesto savivaldybei jau atsiėjo apie 80 tūkst. eurų.