Rūpinamasi pastoge smurto aukoms

Sukurta : 2016-05-27 10:57:56
Rūpinamasi pastoge smurto aukoms

Šaltinis: Kristina Kučinskaitė, Daiva Baronienė, www.lzinios.lt

Apie mėginimus kumščiais paauklėti artimuosius policijos pareigūnai sužino vis dažniau, tačiau konkrečios vietos, kur prisiglausti nuo smurto nukentėjusiems asmenims, antrame pagal dydį Lietuvos mieste Kaune vis dar nėra. Tuo metu Mažeikiuose smurtą patyrusias moteris nuo birželio 1-osios priims Krizių centras.

Nukentėjusiaisiais besirūpinančių nevyriausybinių organizacijų atstovų teigimu, belieka guostis, kad po daug metų Kauno valdininkai pagaliau pradėjo apie tai diskutuoti.

Sena opi problema

Kauno apskrities moterų krizių centro (KAMKC) pirmininkė Naura Daukšienė LŽ pasakojo, jog laikinojoje sostinėje reikėtų bent 15 vietų laikinosios pagalbos namų, kuriuose nukentėjusieji nuo smurto galėtų praleisti iki pusės metų.

„Kas savaitę į mus kreipiasi nuo trijų iki penkių moterų, kurioms prireikia laikinai kur nors prisiglausti. Joms suteikiamos psichologo, teisininko, socialinio darbuotojo, šeimos konsultanto paslaugos. Tačiau nakvynės vietos rekomenduoti negalime“, - sakė ji.

Šiuo metu prievartą ir fizinį skausmą patyrę asmenys kartais gali prisiglausti Nakvynės namuose. Nėščiųjų ir neseniai pagimdžiusių moterų laukiama Kauno kartų namuose. Tačiau, anot N. Daukšienės, nė viena šių įstaigų nepritaikyta priimti moteris su vyresniais nei dvejų metukų vaikais. Ši situacija žinoma jau daugybę metų. Tačiau gilia ir skausminga problema Kauno valdininkai ėmė domėtis tik šįmet. „Mūsų klausta, ar būtų poreikis turėti laikinosios pagalbos namus. Tvirtai atsakau, kad taip. Vien mūsų organizacija į juos kas mėnesį galėtų nukreipti po 10-15 kauniečių. Tačiau apklausus visas su nakvyne ir krizėmis šeimose susijusias įstaigas greičiausiai paaiškėtų ir dar didesni skaičiai“, - neabejojo N. Daukšienė.

Laisvų vietų būna retai

Kauno nakvynės namai turi tris padalinius. Viename jų gyvena moterys, kitame - vyrai, o trečiame glaudžiasi benamiai. Ilgiausiai įstaigoje galima apsistoti 18 mėnesių. „Iš 158 vietų retai būna laisvų. Nakvynės namuose žmonės apsigyvena dėl daugelio priežasčių - po konfliktų su artimaisiais, nesugebėjimo atsisakyti priklausomybių, praradę būstą apgaulės būdu, dėl smurto“, - vardijo Kauno nakvynės namų vyresnioji socialinė darbuotoja, einanti direktorės pareigas, Virginija Vasiliauskienė.

Anot jos, smurtą patyrusioms moterims įstaigoje skirtos keturios vietos. Dviejuose kambariuose įprastai apsistoja tik dvi nukentėjusiosios, nes dažniausiai pagalbos prireikia ir jų vaikams. „Tačiau specialiai vaikams pritaikytų erdvių neturime. Taigi, kad ir kiek jų būtų, kiekvienas užima vieno suaugusiojo vietą“, - pasakojo pašnekovė.

Kiek kitokia situacija yra Kauno kartų namuose. Čia laukiamos būtent netrukus gimdysiančios ar mažus kūdikėlius auginančios mamos. Joms su atžalomis skirtos aštuonios gyvenamosios vietos ir kiekvieną jų pagalbos prašanti moteris gali užimti iki metų. „Dabar pas mus gyvena aštuonios moterys. Dar penkios laukia galimybės apsistoti“, - sakė Kauno kartų namų direktorė Ilona Veronika Klimantavičienė.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, dėl smurto artimoje aplinkoje 2014 metais gauti 4973 pranešimai, pernai - net 8098. Šįmet pareigūnams jau teko aiškintis 999 atvejus.

Kauno miesto tarybos narė Rasa Šnapštienė LŽ teigė, kad įstaigų, susijusių su įvairių socialinių grupių asmenų laikinu apgyvendinimu, laukia pertvarka. „Jokie drastiški sprendimai nebus priimami, tačiau turime rasti vietą, kur su vaikais galėtų įsikurti nuo smurto nukentėję asmenys“, - sakė ji.

Anot R. Šnapštienės, svarstoma, kad vienu metu gali tekti pasirūpinti 30-50 kauniečių. Tai, anot jos, paaiškėjo apklausus nevyriausybines ir biudžetines organizacijas. „Žmonėms reikia padėti išlaikyti orumą. Jie turi būti ramūs žinodami, kad turės ne vieną dieną atsigauti“, - sakė Kauno tarybos narė.

Mažeikių moterimis pasirūpinta

Mažeikių rajono savivaldybės Krizių centro, skirto smurtą patiriančioms moterims bei jų vaikams, atidarymas numatomas birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Šio rajono savivaldybės įsteigtos biudžetinės įstaigos - Socialinių paslaugų tarnybos vadovė Zita Jonauskienė LŽ teigė, jog kaip ir visoje Lietuvoje, Mažeikių rajone nuo smurto buityje dažniausiai nukenčia moterys. Iki šiol jos glausdavosi šiame mieste esančiuose Nakvynės namuose, o jau po mėnesio moterims bei jų vaikams prieglobstį suteiks 15 vietų Krizių centras.

Z. Jonauskienė pasakojo, jog laikinojo apnakvindinimo paslauga moterims bei jų vaikams bus suteikiama iki trijų parų, o iš viso Krizių centre skriaudžiamos moterys su vaikais (bus priimamos ir vaikų neturinčios) galės gyventi iki pusės metų. Jomis rūpinsis socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai, taip pat bus teikiamos psichologo konsultacijos. Direktorė teigė, jog centre dirbs iki penkių darbuotojų.

„Noriu pasidžiaugti, kad Mažeikių rajono vadovai itin daug dėmesio skiria socialiai pažeidžiamiems žmonėms. Tad bendra mūsų bei jų iniciatyva rajone ir veiks Krizių centras“, - sakė Z. Jonauskienė. Šis centras įkurdintas dalyje buvusio profesinės mokyklos bendrabučio, jame yra ir baldų, ir virtuvės įranga.

„Kadangi mums trūko to, kas kiekvienus namus daro jaukius - staltiesių, servetėlių, indų bei kitų dalykų, kreipėmės į visuomenę ir paprašėme, kad jų mums padovanotų. Į kreipimąsi atsiliepta, žmonės skambina, siūlo, atveža to, ko prisireiks prieglobsčio ateisiančioms mamoms ir jų vaikams“, - teigė direktorė. Ji sakė, jog laikinas apgyvendinimas Krizių centre bus nemokamas, o tos moterys, kurios gyvens ilgėliau, turės susimokėti Mažeikių rajono savivaldybės patvirtintą sumą.

Krizių centre gyvensiančios moterys gaus ne vien pastogę, bet bus ir konsultuojamos joms svarbiais klausimais, joms bus padedama susitvarkyti reikiamus dokumentus, susirasti darbą, moterys bus mokomos socialinių įgūdžių. Z. Jonauskienė pabrėžė, kad šis centras skirtas išimtinai moterims, o skriaudžiamus vyrus priglaus Nakvynės namai.