Vaikų globa suvienys šeimas

Sukurta : 2016-11-18 10:44:18
Vaikų globa suvienys šeimas

Šaltinis: Denisas Nikitenka, www.lzinios.lt

Sprendžiant vienas opiausių ir jautriausių socialinių problemų Klaipėdos apskrityje nutarta kurti globėjų ir įtėvių asociaciją „Vaikų gerovė“.

Į asociacijos pirmininkes pasiūlyta globėja Vaida Vasiliauskaitė. Anot jos, organizacija turi daug tikslų, tačiau pagrindinis – daryti įtaką valdžios sprendimams, susijusiems su vaikų globa ir įsivaikinimu.

„Juridiškai tai būtų stipresnė jėga narpliojant problemas nei pavieniai fiziniai asmenys. Kartu organizacija sutelktų šeimas, kurios turi globotinių, įvaikių, susiduria su didžiuliais iššūkiais, tačiau vienos negali jų įveikti. Tikimės, jog įkūrę asociaciją būsime labiau girdimi tiek municipaliniu, tiek nacionaliniu lygiu“, – „Lietuvos žinioms“ sakė V. Vasiliauskaitė.

Tikisi permainų

Apie poreikį kurti globėjų ir įtėvių asociaciją Klaipėdos apskrityje neseniai diskutuota Klaipėdos šeimos ir vaiko gerovės centre. Anot jo atstovės Lauros Lukauskienės, prisidėti planuojama kviesti globėjus iš visų apskrities savivaldybių.

„Lapkričio 25 dieną bus aptarti ir įvardyti konkretūs organizacijos tikslai bei uždaviniai. Socialinė problema, susijusi tiek su globotiniais, tiek su juos globojančiomis šeimomis, Lietuvai yra labai skaudi ir aktuali. Neužtenka vien finansinės paramos iš valstybės“, – tvirtino L. Lukauskienė.

Formaliai atsakomybės už globotinius našta dalijasi valstybė ir globėjai: per mėnesį už vieną vaiką skiriama 152 eurų globos išmoka ir 38 eurai kaip tikslinis priedas pačiam globėjui.

„Steigti asociaciją pakurstė noras sukurti savotišką bendraminčių klubą, galintį padėti ir vaikams, ir tiems, kas jais rūpinasi. Situacijos, dėl kurių kyla problemų, – pačios įvairiausios ir labai sudėtingos, subtilios. Tokia organizacija leis spręsti jas kolektyviai ir dalyvauti valdžiai priimant sprendimus. Bus galima inicijuoti įstatymų projektus, pareikšti savo nuomonę svarstant jau parengtus teisės aktus. Kai problemos aiškiai įvardijamos tų, kurie su jomis susiduria tiesiogiai, jos gali būti narpliojamos greičiau ir efektyviau“, – aiškino L. Lukauskienė.

V. Vasiliauskaitė pažymėjo, kad vaikai nėra tarsi paršeliai, kuriems esą tereikia pavalgyti ir pamiegoti. „Atvirai sakau: neturėjome supratimo, su kokiais iššūkiais teks susidurti apsisprendus tapti vaiko globėjais. Vien valstybės skiriamų pinigų nepakanka. Yra daug kitų niuansų, kurie itin svarbūs, bet paliekami nuošalyje. Nesvarbu, ar šeima, iš kurios vaikas buvo paimtas, asociali, girtaujanti, smurtaujanti, jos netekęs vaikas vis vien patiria didžiulį stresą. Todėl būtina psichologo pagalba“, – kalbėjo ji.

V. Vasiliauskaitė pabrėžė, kad būtent valstybės dėmesio teikiant kvalifikuotų psichologų paslaugas tiek globotiniams, tiek globėjams ir trūksta. „Vaikams reikalinga reabilitacija, pereinamasis laikotarpis. Kitas dalykas – mokyklose į globotinius žvelgiama labai neadekvačiai. Taip, šie vaikai yra kitokie, patyrę daug streso, savo skausmą neretai išreiškiantys agresyviu elgesiu, tačiau mokytojai nemoka su jais elgtis. Mūsų asociacija norėtų tarpininkauti, bendradarbiauti su ugdymo įstaigomis aiškinant subtilybes. Taip pat norime dirbti su pačiais vaikų globos namais“, – sakė moteris.

Ji pateikė ir šokiruojantį pavyzdį: viena iš asocialios šeimos paimta ir globėjų priglausta penkiametė pirmąkart pamatė... žaislus. „Skamba neįtikimai, bet tai tiesa. Mergaitė ėmė lankyti parengiamąją grupę darželyje, tačiau pamokos jai visiškai nerūpėjo. Penkiametė norėjo žaisti su žaislais. Ugdymo įstaigoje tokie dalykai vertinami ne taip, kaip reikėtų: esą vaikas apsileidęs, nes nesimoko kaip visi. Bet jis ir nėra kaip visi. Gal norint su tokiu vaiku dirbti reikia kitokių priemonių, kitokio priėjimo?“ – svarstė V. Vasiliauskaitė.

Telšiuose pasitvirtino

Klaipėdiečiams vertingais patarimais padeda naudingos patirties jau sukaupusios Telšiuose veikiančios globėjų ir įtėvių asociacijos „Mes šeima“ atstovės. Pasak šios organizacijos vadovės Laimos Jurytės-Zakarauskienės, sprendimas burtis į asociaciją buvo teisingas.

„Vienas mūsų tikslų – kad kuo mažiau vaikų būtų globos namuose, kad jie rastų savo naująsias šeimas. Tačiau su tuo susiję daugybė problemų. Asociacija yra svarbi dėl objektyvios nuomonės pateikimo, ji identifikuoja poreikius, iškelia opius klausimus. Esame šeimų ir valdžios tarpininkai, savo patarimais galime padėti priimti geriausius sprendimus“, – „Lietuvos žinioms“ dėstė L. Jurytė-Zakarauskienė.

Anot jos, asociacijos nariams neužtenka vien dalytis gerąja patirtimi, susiburti ir aptarti reikalus. Dar yra rengiami įvairūs kreipimaisi, raštai, adresuoti valdžios institucijoms.

Vieną tokių iniciatyvų įvardijo ir V. Vasiliauskaitė. „Tam tikrus klausimus valdiškame sektoriuje keliančiam fiziniam asmeniui prikaišiojamas subjektyvumas – esu asmeniškai su tuo susidūrusi. Neva vieno žmogaus, vaiko globėjo, patirtis dar nerodo sisteminių problemų. Tačiau kai bus kreipiamasi asociacijos vardu, tikimės, požiūris pasikeis“, – vylėsi V. Vasiliauskaitė.