Žemaitijos kaimas pasirūpino našlaičiais

Sukurta : 2016-05-27 10:48:22
Žemaitijos kaimas pasirūpino našlaičiais

Šaltinis: Daiva Baronienė, www.lzinios.lt

Į iniciatyvą išgyvendinti vaikų globos namus entuziastingai atsiliepė Kelmės rajono Paprūdžių kaimas. Dvi šio kaimo šeimos apsiėmė nuolat globoti šešis globos namuose augusius vaikus, dar pora šeimų rengiasi šiam atsakingam žingsniui.

Šiemet pirmąkart per ilgametę Kelmės rajono Vijurkų vaikų globos namų gyvavimo istoriją šešis šios įstaigos auklėtinius pasiryžo globoti giminystės ryšiais su jais nesusiję žmonės. Visi šie globos namus palikę vaikai gyvena viename - Paprūdžių kaime, juos globoja dvi šeimos.

Vienas globėjų - penkis vaikus savo šeimoje priglaudęs kaimo bendruomenės pirmininkas Vytautas Pobrėža neslėpė, kad kilni misija ne visų suprantama, todėl ne sykį jam teko teisintis dėl meilės ir rūpinimosi globojamais vaikais.

Savivaldybė padeda pinigais

Kelmės rajono merijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė LŽ pasakojo, kad ji pati, jos vadovaujamo skyriaus specialistai, visa rajono vadovybė, seniūnai deda itin daug pastangų, skatindami žmones globoti vaikų namuose augančius vaikus.

„Mūsų rajone yra vieni vaikų globos namai ir dvi šeimynos. Bėda ta, kad šeimynų tėvai jau peržengė amžiaus ribą, kai valstybė suteikia teisę auginti valstybės globojamus vaikus. Tad jei rajone gyvenantys žmonės nesiryžtų būti vaikų globėjais, vaikams tektų gyventi perpildytuose vaikų namuose. Mes siekiame, kad vaikų namų apskritai nebeliktų“, - sakė ji.

Anot D. Teišerskienės, ieškoti žmonių, kurie ryžtųsi į savo šeimas priimti vaikus, tapo paprasčiau, kai Kelmės rajono savivaldybė kiekvienam globojamam vaikui, be valstybės skiriamų 190 eurų per mėnesį, iš savo biudžeto atseikėjo po 152 eurus. Šios lėšos vadinamos savivaldybės pagalbos globojamam vaikui pinigais. Skyriaus vedėja pabrėžė, kad globėjams tapo lengviau tenkinti globojamų vaikų poreikius.

D. Teišerskienė pridūrė, kad Paprūdžių kaimo šeimoms ryžtantis globoti vaikų globos namų vaikus nemažai prisidėjo Kelmės apylinkių seniūnas Algimantas Dambrauskas.

Supranta ne visi

 Seniūnas A. Dambrauskas neslėpė džiaugsmo, kad būtent jo vadovaujamos seniūnijos gyventojai ėmėsi prasmingo ir atsakingo darbo auginti vaikų globos namų vaikus. „Atrodytų, jog matydami tokį ryžtą padėti jiems turėtų kuo daugiau žmonių. Deja, matau, kad nemažai žmonių nesupranta šio kilnaus pasiryžimo ir, užuot džiaugęsi kai kurių gyventojų apsisprendimu tapti globėjais, į šį jų apsisprendimą žvelgia įtariai“, - kalbėjo seniūnas.

Du vaikus išauginusi, keturių anūkų sulaukusi Paprūdžių ūkininkų Irenos ir Vytauto Pobrėžų šeima iš Vijurkų vaikų globos namų pasiėmė penkis vaikus, iš kurių trys - broliai. Kaimo bendruomenei vadovaujantis V. Pobrėža LŽ prisipažino, jog drauge su vaikais į jų namus atėjo ne vien džiaugsmas, bet ir nemažai rūpesčių. „Nelabai norėčiau apie tai šnekėti, nes žmonės ir taip mus pirštais bado“, - teigė jis.

V. Pobrėža pasakojo, kad padėti užaugti svetimiems vaikams buvusi žmonos iniciatyva, kurią ir jis parėmęs. Vyras pabrėžė, jog smagu tai, kad ne tik jų šeima, bet ir kitos kaimo šeimos ryžosi globoti vaikų globos namų vaikus. Tad ir vaikams drauge augti bus smagiau, ir globėjai galės padėti vieni kitiems dalydamiesi džiaugsmais bei vargais.

Įvairūs jausmai

Kelmės rajono Vijurkų vaikų globos namų direktorė Daiva Ignataitė sakė, jog šiuo metu šioje įstaigoje auga 34 vaikai, kiekvieno jų išlaikymas per mėnesį kainuoja 903 eurus. Ji patvirtino, jog Paprūdžių kaimo žmonės - pirmieji, ryžęsi globoti jau ūgtelėjusius šešis buvusius vaikų globos namų auklėtinius.

Anot D. Ignataitės, kaip ir kiekvienam žmogui, vaikų globos namų auklėtiniams gyvenamosios vietos keitimas sukelia įvairių jausmų. „Tai ir džiaugsmas, ir viltys, ir nerimas, ir sukrėtimas, kurį patiria ir išeinantieji iš vaikų globos namų pas naujus globėjus, ir juos išlydintieji, ir toliau gyventi globos namuose pasiliekantys išlydėtųjų bendraamžiai“, - tvirtino ji. Direktorė palinkėjo Paprūdžių kaimui gražaus sugyvenimo su naujaisiais gyventojais – buvusiais vaikų globos namų auklėtiniais.