Į kovą su smurtu - kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partneriai „Pasibelsk“

Sukurta : 2017-02-08 09:29:47
Į kovą su smurtu - kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partneriai „Pasibelsk“

Socialiniuose tinkluose startavusi iniciatyva „Pasibelsk“ prisijungė prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“. Iniciatyva siekiama paskatinti kaimynų empatiją ir pagalbą tada, kai to labiausiai reikia.

Iniciatyvos platinamose žinutėse kreipiamasi į žmones ir kviečiama išgirdus triukšmą, aimanas ar verksmą gretimame bute nelikti abejingiems, pasibelsti į duris ir taip bent trumpam nukreipti smurtautojo dėmesį. Taip pat pateikiama aktualiausia informacija, kaip elgtis tokių situacijų metu, kada pagalbos jau reikėtų kreiptis į policiją. Bendrojo pagalbos centro 112 duomenimis, per praėjusius metus dėl smurto artimoje aplinkoje buvo gauti 66 433 pranešimai, o tai – 182 skambučiai per dieną.

Pasak iniciatyvos organizatorės Andželikos Rusteikienės, akivaizdu, kad institucijos, tiesiogiai atsakingos už vaikų saugumą, nespėja reaguoti į krizines situacijas, todėl į šios problemos sprendimą siekiama įtraukti ir visuomenę. Kaimynai ne tik gali informuoti apie pastebėtą situaciją, bet ir kartais patys, pakalbėję su smurtaujančiu kaimynu, ją išspręsti.

„Kol visi laukiame valstybinių institucijų pertvarkos, kreipiuosi į žmogų – kaimyną, kuris gali padėti nuslopinti smurto protrūkius prieš tuos, kurie negali už save pakovoti – prieš vaikus“, – sako A. Rusteikienė.

„Pasibelsk“ siekia vykdyti iniciatyvią veiklą ir stengiasi didinti visuomenės dėmesingumą vieni kitiems, bendradarbiavimą. Kartais situacijai pakeisti reikia labai nedaug – tik įsitraukti ir užkalbinti.

Socialinė iniciatyva siekia edukuoti, šviesti visuomenę, kaip reikėtų reaguoti į smurto apraiškas ir kaip atsakingai elgtis, kad savo įsitraukimu nebūtų pakenkta nei sau, nei tiems, kuriuos norima apsaugoti. Kampanijos metu bus pateikiami psichologų, vaikų elgsenos specialistų, teisininkų, policijos pareigūnų patarimai, ką daryti, kai matoma ar nujaučiama prievarta prieš vaikus, smurtaujama.

Vaikų psichologė Milda Karklytė teigia, kad geriau pažinodami kaimyną galime parinkti ir būdą, kaip „pasibelsti“. Galbūt paprašyti kavos, gal druskos, paklausti, ar nedingo elektra, gal paprašyti padėti užvesti automobilį, o gal tiesiog paklausti – „Ar viskas gerai? Gal reikia pagalbos?“ Gali būti, kad bus situacijų, kada reikės elgtis griežčiau, įspėjant, jog toks elgesys yra netoleruotinas. Jeigu matysite, jog situacija išties rimta – iš karto kvieskite tarnybą. Svarbiausia reaguoti, nelikti abejingiems ir suteikti pagalbą.

Iniciatyvos organizatoriai pabrėžia, kad prieš pradedant veikti itin svarbu įvertinti visas aplinkybes bei savo saugumą ir tik tada nuspręsti, kaip geriausia pasielgti konkrečioje situacijoje. Jei patiems pasibelsti yra nesaugu, specialistai rekomenduoja skambinti trumpuoju numeriu 112 ir tik pasitarus su jais bei pasitelkus kaimynus į pagalbą imtis tam tikrų veiksmų.

Šiuo metu „Pasibelsk“ yra nukreipta į vaikus ir jų apsaugą nuo smurto, tačiau kampanijos metu planuojama kalbėti ir apie kitas visuomenės problemas, nulemtas mūsų abejingumo – smurtą artimoje aplinkoje, pagalbą sunegalavus gatvėje ir kt. Prie iniciatyvos įgyvendinimo prisideda 8 moterys, tarp kurių – vaiką auginanti mama, vaikų psichologė, žurnalistės, dėstytoja ir socialinius pokyčius inicijuojančios nevyriausybinės organizacijos narės.

Kova su smurtu artimoje aplinkoje, patyčiomis, savižudybėmis ir priklausomybėmis, globos ir įvaikinimo skatinimas – kampanijos „Už saugią Lietuvą“ prioritetai. Daugiau informacijos apie kampaniją galima rasti interneto puslapyje www.uzsaugialietuva.lt, socialinėje „Facebook“ paskyroje www.facebook.com/uzsaugialietuva ir naudojant žymą #UžSaugiąLietuvą.

Daugiau informacijos apie iniciatyvą „Pasibelsk“:
Andželika Rusteikienė
Tel. +370 624 57 394
El. p. pasibelsk@gmail.com
www.facebook.com/pasibelsk