Nauji gydymo būdai – patyčių virusui įveikti

Sukurta : 2019-03-05 16:36:13
Nauji gydymo būdai – patyčių virusui įveikti

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, „Vaikų linija“ ir partneriai šį kovą paskelbė Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ ir pristatė socialinę viešinimo kampaniją „Vaistai nuo patyčių“. Siūlydama galimus veiksmingus būdus, kaip stabdyti patyčias, mažinti jų keliamą skausmą ar apsisaugoti nuo noro žeminti kitus, kampanija kviečia kiekvieną prisidėti, gydant šią visuomenės ligą.

Praėjusiais metais „Vaikų linija“ sulaukė 3291 skambučio, 148 pokalbių internetu ir 83 laiškų, kuriais vaikai ar paaugliai dalijosi skaudžiais patyčių išgyvenimais. Patyčios išlieka vienu dažniausiai vaikų minimų sunkumų, dėl kurio jie ieško pagalbos ir palaikymo „Vaikų linijoje“. Jau 16 metų kampaniją BE PATYČIŲ vykdanti „Vaikų linija“ įvairiomis priemonėmis ir būdais skatina stabdyti patyčias ir mažinti žeminančio elgesio paplitimą, kuris sukelia daug skausmo vaikams ir paaugliams.

„Patyčios yra rimta visuomenės sveikatos problema. Nuo šios agresijos kenčia, o taip pat prieš kitus ją naudoja šimtai tūkstančių vaikų Lietuvoje. Kai suserga žmogus, mes stengiamės jį gydyti įvairiomis priemonėmis, vaistais. Kai kalbame apie prastą visuomenės sveikatą, didelį agresijos mastą tarp mokinių, šiam smurtui sumažinti nėra išrasta jokių tablečių ar lašiukų, – pastebi „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Norint sumažinti patyčių paplitimą, turime keisti smurtinį elgesį palaikančias nuostatas visuomenėje. Nuo kiekvieno piliečio jautrumo ir pozicijos priklauso, ar skaudinantis elgesys bus pastebėtas ir sustabdytas.“

Nors nėra specialių tablečių, kurių išgėrus dingtų noras žeminti ir skaudinti kitus, tačiau vaikai pagarbaus ir draugiško elgesio gali išmokti iš suaugusiųjų rodomo pavyzdžio. Nors vykstančių patyčių nenupurkši gydančiu purškalu, jas sustabdyti gali aiškiai parodytas aplinkinių nepritarimas. Patyčių sukeltą skausmą numalšinti gali ne kažkoks stebuklingas tepalas, o nuoširdus pokalbis su vaiku, per kurį suaugusieji išklausytų ir bendradarbiautų su vaiku, sprendžiant patyčių situacijas. Ši kampanija įgalina kiekvieną tapti tuo vaistu, kuris padeda išgyti ir stabdyti patyčių virusą.

„Vaikų linijos“ organizuojamas Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ ir socialinė viešinimo kampanija „Vaistai nuo patyčių“ prisijungia prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.

Pasak Prezidentės, patyčias galime sustabdyti, tačiau pirmiausia turime mokėti jas atpažinti ir žinoti, ką daryti su jomis susidūrus.

„Už saugią Lietuvą“ internetiniame puslapyje uzsaugialietuva.lt/testas, o taip pat prisijungus prie elektroninio dienyno TAMO galima rasti atnaujintą mokiniams skirtą virtualų testą, kuris padės atpažinti netinkamą elgesį ir pasitikrinti, ar teisingai reaguojama į patiriamas ar stebimas patyčias. Teste pateiktos konkrečios kasdienės situacijos vaikams, kuriose galima atpažinti patyčias.

Visą kovo mėnesį „Vaikų linija“ kviečia švietimo ir ugdymo įstaigas bei visas aktyvias organizacijas savo bendruomenėms organizuoti ir vykdyti veiklas, skirtas patyčių prevencijai ir kitokio žeminančio elgesio stabdymui. Kampanijos BE PATYČIŲ svetainėje (https://bit.ly/2TC37SR) „Vaikų linijos“ specialistai pateikia veiklų pavyzdžių, kaip organizuoti užsiėmimus su mokiniais per Sąmoningumo didinimo mėnesį BE PATYČIŲ. Šioje svetainėje taip pat visada galima rasti aktualios informacijos vaikams, tėvams ir švietimo įstaigų darbuotojams apie patyčias, jų prevenciją, tinkamus reagavimo būdus ir patyčių situacijų sprendimą.

„Vaikų linija“ kovo mėnesį kviečia ne tik ugdymo įstaigas, bet ir nevyriausybines organizacijas, valstybines, mokslo įstaigas, verslo įmones ir visus aktyvius žmones savo veiklomis ir idėjomis prisijungti prie iniciatyvos ir padėti didinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąmoningumą patyčių tema.

Stabdyti patyčias kviečia „Vaikų linijos“ kampanijos „Vaistai nuo patyčių“ partneriai: Švedijos ambasada, Norvegijos ambasada, lauko reklamos įmonė „Jcdecaux Lietuva“, įrašų studija „Dropaudio“, LRT, radijo stotys „Power Hit Radio“, „Kelyje“, naujienų portalas 15min.lt, žinomi žmonės, prisidedantys prie šios kampanijos viešinimo ir patyčių mažinimo.