Pristatyta geroji Šiaurės šalių praktika gelbstint nuo priklausomybių kenčiančias šeimas

Sukurta : 2016-12-21 11:18:52
Pristatyta geroji Šiaurės šalių praktika gelbstint nuo priklausomybių kenčiančias šeimas

Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partneriai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, NVO Konfederacija vaikams, taip pat įvairių savivaldybių atstovai dalyvavo diskusijoje, kurioje buvo aptarta geroji Šiaurės šalių patirtis ir praktika, siekiant kuo efektyviau pagelbėti nuo priklausomybių kenčiančioms šeimoms. Buvo diskutuojama apie galimybes tokius pagalbos šeimai modelius savivaldos lygmeniu kurti ir stiprinti visoje Lietuvoje.

Departamentas kartu su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje įgyvendina projektą „Vietos savivaldos modelis dirbant su socialinės rizikos šeimomis ir priklausomais asmenimis, identifikuojant gerosios praktikos modelius Šiaurės šalyse“. Projekte dalyvauja kelių savivaldybių (Ukmergės, Šalčininkų rajonų, Elektrėnų ir Vilniaus miesto), nevyriausybinio sektoriaus, pagalbos sergantiems asmenims sistemos atstovai.

Su šiuo projektu susitikime plačiau supažindino ir sėkmingą Suomijos modelio pavyzdį pristatė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė. Departamento direktorė pabrėžė, kad šio modelio pagrindinė sėkmės priežastis – atitinkamų suinteresuotų institucijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas, paslaugų prieinamumas gyvenamojoje vietoje, požiūris į žmogų ir į šeimą. „Kiekvienam durys atviros“ – tokiu principu dirba institucijos ir organizacijos toje šalyje“, – teigė departamento direktorė.

NVO Konfederacijos vaikams direktorė Elena Urbonienė dar kartą akcentavo nevyriausybinių organizacijų vaidmenį ir svarbą sprendžiant priklausomybių šeimose problemą. Pasak direktorės, Šiaurės šalys – puikus pavyzdys, iš kurio Lietuva gali pasimokyti, kaip šią problemą efektyviai spręsti.

Ukmergės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus Vaiko teisių apsaugos poskyrio vedėja Reda Liubomirskienė pasidžiaugė sėkmingais Ukmergės rajono savivaldybės darbo rezultatais, pradėjus dirbti su šeimomis, susiduriančiomis su priklausomybių problema. Pranešėja pripažino, jog Prezidentės Dalios Grybauskaitės apsilankymas Ukmergės rajone esančiame Tulpiakiemyje buvo tas impulsas ir didelis paskatinimas, padėjęs veikti ir kuo greičiau spręsti opiausias problemas.

Susitikime taip pat pasidalyta asmenine patirtimi ir puikiais pavyzdžiais, įrodančiais, kiek daug, nelaukiant jokios pagalbos, gali nuveikti iniciatyvūs žmonės, ėmę veikti kartu. Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad esama situacija reikalauja imtis priemonių, o iniciatyvos gali prasidėti net ir nuo vieno visuomenės nario, neabejingo bendruomenės gerovei.