Susitikimas su Kauno regiono savivaldybėmis – spartesnei globos namų pertvarkai

Sukurta : 2017-04-25 10:30:30
Susitikimas su Kauno regiono savivaldybėmis – spartesnei globos namų pertvarkai

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“ toliau tęsia darbo vizitus po šalies savivaldybes. Prezidentės patarėjai kartu su NVO, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais lankėsi Kaune, kur susitiko su šio regiono savivaldybėmis ir domėjosi, kaip sekasi pertvarkyti socialines paslaugas, kūdikių namus ir globos įstaigas, kokių priemonių imtasi ir ko dar trūksta, kad vaikai nebūtų siunčiami į globos namus, o šeimos laiku sulauktų profesionalios pagalbos.

„Tokių susitikimų tikslas – ne auklėti ir kažką peikti, o pasidalinti gerosiomis patirtimis, patarimais ir įžvalgomis, kad pertvarka vaikų gerovės srityje galėtų sėkmingai judėti pirmyn“, – teigia Prezidentės vyriausioji patarėja L. Antanavičienė.

Susitikime atlikta Kauno regiono savivaldybių analizė, apžvelgta, kaip sekasi nuo institucinės globos pereiti prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų. Taip pat aptarti savivaldybių tarybų patvirtinti socialinių paslaugų planai ir įvertinta, ko dar trūksta ir kokios paslaugos turėtų būti plėtojamos ateityje, kad vaikai į globos įstaigas nebebūtų siunčiami.

Pasak vaiko ir šeimos gerovės eksperto Audriaus Natkevičiaus, didžioji dalis savivaldybių vis dar nenumato tikslinio finansavimo vaikų globai šeimose ir bendruomenėse skatinti, todėl su tuo susijusių planų praktiškai neįmanoma įgyvendinti. Vos viena iš visų Kauno regiono savivaldybių savo socialinių paslaugų planuose yra konkrečiai numačiusi, kad nė vienas vaikas iki trejų metų amžiaus nebūtų siunčiamas į globos namus.

Keturios iš aštuonių regiono savivaldybių (Birštonas, Kaunas, Kėdainių ir Kaišiadorių rajonai) į globos įstaigas šiemet jau nesiuntė 3 metų ir jaunesnio amžiaus vaikų. Kauno rajone atiduoti 6, Jonavos – 2, Prienų ir Raseinių – po vieną tokio amžiaus vaiką.

Ekspertas A. Natkevičius puikiai įvertino Kauno miesto pasirengimą naikinti globos namus, skatinti globą ir įsivaikinimą. Pasak eksperto, akivaizdu, kad ši sritis Kaune – viena iš prioritetinių ir tam skiriamas labai didelis dėmesys. Kaune taip pat gerai išplėtota nevyriausybinio sektoriaus veikla ir jo finansavimas.

Atkreiptas dėmesys, kad savivaldybėse vis daugiau dėmesio, laiko ir lėšų imama skirti socialinių paslaugų kūrimui, kurios paspartins globos institucijų pertvarką, užtikrins vaikų saugumą, teiks pagalbą visai šeimai. Intensyvėja įtėvių ir globėjų paieška bei rengimas, steigiami pagalbos centrai, pradedamos teikti laikino apgyvendinimo paslaugos motinoms ir jų vaikams ištikus krizei šeimoje.

Kampanija kartu su nevyriausybinių organizacijų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais, kampanijos ambasadoriais tęs vizitus po šalies savivaldybes, aiškinsis ir padės spręsti iškylančias globos institucijų pertvarkos problemas, patars, kokių priemonių dar imtis, kad Prezidentės inicijuotų įstatymų pataisų įgyvendinimas vyktų sklandžiai. Per metus planuojama susitikti su visomis šalies savivaldybėmis.

Nuotraukos