Tarp kampanijos iniciatyvų - naujovė šalies teismuose

Sukurta : 2016-08-16 15:23:41
Tarp kampanijos iniciatyvų - naujovė šalies teismuose

Prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ prisijungė šalies teismai su puikia savanorių iniciatyva. Septyniuose didžiausiuose šalies teismuose jau kuris laikas savo misiją vykdo per 60 savanorių. Jų užduotis – padėti teismo proceso dalyviams įveikti jaudulį, susiorientuoti nepažįstamoje aplinkoje, teikti psichologinę paramą užtikrinant saugią liudijimo aplinką. Tai istorinis žingsnis Lietuvos teismų sistemoje, kai teismo procese talkininkauja savanoriai, nors tokia praktika pažangiose pasaulio valstybėse taikoma jau seniai.

Dar visai neseniai savanorį teisme sutikti galėjo tik Šiaulių apygardos teismo lankytojai, tačiau nuo gegužės pabaigos Vilniaus miesto apylinkės, Vilniaus apygardos, Panevėžio apygardos, Klaipėdos miesto apylinkės, Šiaulių apylinkės ir Lietuvos apeliacinio teismo lankytojams susiorientuoti teismų pastatuose padeda specialiai paruošti, išklausę mokymus ir su teismo darbu susipažinę savanoriai. Liudytojams ir nukentėjusiesiems gelbėja ne tik dažniausiai savanoriaujantys studentai, bet ir senjorai.

Savanoriui nėra keliami išsilavinimo reikalavimai, tačiau jis yra išklausęs specialius mokymus ir turi reikiamų žinių apie teismų sistemą ir teismo procesą, liudytojų ir nukentėjusiųjų teises bei pareigas, gerai pažįsta teismo patalpas, žino, kaip bendrauti su sunkius išgyvenimus patyrusiais žmonėmis ir teikti reikiamą pagalbą teismų lankytojams. Kaip gauti savanorio paramą teisme? Atvykus į teismą savanorius galima atpažinti iš jų nešiojamo specialaus ženklo su užrašu „SAVANORIS“. Dėl susitikimo su teismo savanoriu galima tartis ir iš anksto – paskambinus telefonu į teisme veikiančią Savanorių tarnybą.

Visai šaliai gyvenant Olimpiados ritmu, sporto iniciatyvų nemažėja ir kampanijoje „Už saugią Lietuvą“. Kampanijos partnerė NATO pajėgų integravimo vadavietė kartu su Lietuvos kariuomenės mechanizuotąja pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ rugpjūčio 19 d. Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ vaikams ir Šiaulių miesto savivaldybės globos namų dienos centro atstovams organizuoja išvyką į Rukloje dislokuotą brigadą. Jos metu vaikai svečiuosis brigadai „Geležinis Vilkas“ priklausiančiame Romualdo Giedraičio artilerijos batalione, susipažins su kariais, apžiūrės jų turimą techniką.

Renginio vinimi taps vaikų ir NATO štabo karių jungtinės komandos futbolo rungtynės ne tik prieš Lietuvos karius, bet ir prieš Europos futbolo čempionų šalies – Portugalijos – kariškius. Išvyka vaikams bus tikrai įsimintina – jie pirmą kartą dalyvaus Artilerijos batalione devynių mėnesių tarnybą baigiančių šauktinių karių išleistuvių į atsargą ceremonijoje, artilerijos batalione apžiūrės Lietuvos kariuomenės naujausius artilerijos pabūklus haubicas. Vizitą vainikuos Šiaulių miesto savivaldybės globos namų dienos centro orkestro „Spalvų muzika“ koncertas Lietuvos ir sąjungininkų kariams.

Tai jau ne pirmas NATO pajėgų integravimo vadavietės renginys, kurį jis rengia kartu su kampanija „Už saugią Lietuvą“. Tik prieš metus Vilniuje atidaryta NATO pajėgų integravimo vadavietė yra vienas iš šešių štabų, kuriuos Aljansas įsteigė Vidurio ir Rytų šalyse narėse, siekdamas užtikrinti didesnį saugumą regione.

Lietuvos automobilių klubas, šiemet pažymėdamas savo įkūrimo 90-ąjį jubiliejų ir puoselėdamas Lietuvos istorinių ir sportinių tradicijų tęstinumą, rugsėjo 1–4 d. organizuoja seniausią Lietuvos automobilių sporto renginį – jubiliejinį, 25-tąjį iš eilės, tarptautinį ralį ,,Aplink Lietuvą 2016“ Lietuvos Respublikos Prezidentės taurei laimėti.

Prie kampanijos prisijungusiame renginyje kartu varžosi neįgalieji ir profesionalūs lenktynininkai. Ralio dalyviai per 4 dienas įveiks daugiau nei 1000 kilometrų, rungtyniaus 26 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių teritorijose. Renginys ypatingas tuo, kad jau daugiau kaip 15 metų jame dalyvauja sportininkai, turintys negalią. Tai vienintelis atvejis Europoje, kurį įvertino ir Tarptautinė automobilių sporto federacija. Organizuojant šį renginį siekiama užtikrinti neįgalių sportininkų lygias teises ir galimybes sporto visuomenėje, gerinti jų socialinę integraciją, didinti motyvaciją dalyvauti sporto veikloje.

Renginyje bus akcentuojamas ir svarbiausias aspektas kelyje – saugumas. Niekas geriau nei sportininkai nesupranta, ką reiškia valdyti automobilį ir kaip svarbu laikytis saugumo reikalavimų. Ralio metu daugelyje Lietuvos vietų vyks saugaus eismo akcijos, mokymai, virtualaus vairavimo pamokos. Žmonės, turintys negalią, galės susipažinti su neįgaliųjų vairavimui pritaikytų automobilių galimybėmis, patobulinti saugaus vairavimo įgūdžius.

Puikų pavyzdį, kiek daug kartu nuveikti gali vieningi ir veiklūs žmonės, atsiuntė Ilgių bendruomenė, gyvenanti rytiniame šalies pakraštyje, trijų šalių susikirtime, Rimšės seniūnijoje (Ignalinos r.). Matydami kaimų problemas (nedarbą, alkoholizmą, jaunimo emigraciją), bendruomenė pasirinko jautrią ir labai aktualią kryptį – darbą su kaimų vaikais ir jaunimu, skatinant jų kryptingą užimtumą laisvalaikiu. Per 3 metus bendruomenė įgyvendino 9 projektus, skirtus kaimų vaikams ir jaunimui, šeimoms: rekonstravus senąjį neveikiančios mokyklos pastatą, įkurtas Rimšės krašto vaikų dienos centras su atvira jaunimo erdve, įrengta moderni sporto ir aktyvaus laisvalaikio infrastruktūra lauke, jaunimas dalyvauja ERASMUS mainų projektuose. Bendruomenė kartu su vietos jaunimu surinko informaciją apie kraštą, parengė turizmo edukacinius maršrutus, organizuojami įvairūs sporto, kultūriniai, pilietiniai renginiai, vaikai ir jaunimas mokomi verslumo pagrindų. Bendruomenė padeda ir rizikos šeimoms, gyvenančioms regione, organizuojamas užimtumas kaimo vaikams, jaunimui. Bendruomenės teigimu, Rimšės krašto ateitis – vaikų ir jaunimo rankose, todėl suaugusieji turi padėti jiems užaugti, tapti stipriais visuomenės nariais, paskatinti juos atskleisti gabumus, parodyti, kaip juos pritaikyti, kaip gali tapti socialiai stipriomis ir brandžiomis asmenybėmis ir kurti savo gimtinės, Lietuvos, ateitį. Bendruomenės šūkis: „Stipri šeima – stipri bendruomenė“.

Praėjusią savaitę registruota ir daugiau iniciatyvų, keičiančių daugybės žmonių gyvenimus. Iniciatyvų registraciją ir visus geruosius pavyzdžius rasite kampanijos interneto svetainėje uzsaugialietuva.lt. Savo idėjas galite skelbti interneto puslapyje arba socialinėje paskyroje „Facebook" www.facebook.com/uzsaugialietuva naudodami žymą #UžSaugiąLietuvą.