Gerieji ,,Už saugią Lietuvą“ pavyzdžiai – nuo muzikos iki medicinos

Sukurta : 2016-05-09 14:06:25
Gerieji ,,Už saugią Lietuvą“ pavyzdžiai – nuo muzikos iki medicinos

Prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ per tris savaites prisijungė jau 80 gerųjų pavyzdžių. Savo pavyzdžiu iniciatyvūs žmonės, organizacijos, verslo įmonės siekia mažinti smurto, priklausomybių, savižudybių atvejus, keisti nusistovėjusius stereotipus ir skatinti globoti bei įsivaikinti.

Kad pagalba yra labai naudinga ir gali būti suteikta pačia įvairiausia forma, įrodo estetinės chirurgijos tinklas „Clinicus“. Jos gydytojai nelieka abejingi likimo nuskriaustų vaikų problemoms. Plastikos chirurgai dr. Dainius Daunoravičius ir dr. Rokas Bagdonas savo lėšomis remia globos namuose augančius vaikus ir jiems yra atlikę jau ne vieną nemokamą korekcinę atlėpusių ausų operaciją. Atlėpusios ausys yra estetinė problema. Vaikams, ypač neturintiems tėvų palaikymo, ji gali atsiliepti net tik skaudžiomis patyčiomis, bet ir dėl jų pasireiškiančiais elgesio sutrikimais.

Noras daryti gerus darbus ir padėti tiems, kam to labiausiai reikia, draugus subūrė į labdaros ir paramos fondą „Europa – Pasauliui“. Fondas remia Šakių vaikų dienos centrą – finansuoja papildomus būrelius, kuriuos vaikai nori lankyti. Organizatorius Povilas Petrauskas sako, kad vaikai labai nori augti, plėsti savo pažinimą, tačiau papildomą veiklą apmokėti išgali ne visi tėvai. Juos finansuoja fondas. Dar labiau vaikams reikia kito dalyko: dėmesio ir pripažinimo, bendravimo ir buvimo kartu. Fondas išpildė ir dar vieną dienos centro vaikų svajonę – visi kartu nuvyko prie jūros. Daugeliui tai buvo pirmas apsilankymas pajūryje.

Buvę Prienų rajono Užuguosčio mokyklos mokiniai ėmėsi gelbėti prieš beveik dešimtmetį uždarytą ir griūvančią jų miestelio mokyklą, o kartu ir burti bendruomenę. Susibūrę į savanorišką iniciatyvinę grupę jie ėmėsi organizuoti masinius renginius Užuguostyje ir rinkti reikiamą sumą pastatui pritaikyti bendruomenės reikmėms. Norint surinkti reikiamą sumą imtas skatinti ir miestelio žmonių verslumas – atidaryta parduotuvė internete, kurioje prekiauja vietinių gaminamais dirbiniais. Ši iniciatyva įgauna ir kitą reikšmę – vyksta iš kaimų į miestą nutekėjusių protų sugrįžimas į Lietuvos provinciją ir kultūrinio, socialinio ir ekonominio gyvenimo kūrimas joje.

Kad muzika – puiki priemonė bendrauti ir padėti, įrodo Visagino Česlovo Sasnausko menų mokyklos mokiniai ir mokytojai. Jie jau kelerius metus organizuoja koncertus Visagino socialinės globos namuose. Šioje įstaigoje globojami negalią turintys žmonės negali gyventi savarankiškai, naudotis kitomis bendruomenės paslaugomis, jiems būtina nuolatinė specialistų priežiūra. Muzika yra kalba, kurią supranta daugelis. Ji padeda žmonėms, turintiems negalią, atsipalaiduoti, suteikia teigiamų emocijų. Muzikos instrumentų garsai padeda žmogui įveikti ne tik vidinius prieštaravimus, bet ir išgyventi skausmą, liūdesį, stiprinti asmenybę, skatinti savivoką ir sąmoningumą.

Negalia dažnai siejama su nesėkme, priklausomybe, negebėjimu daryti tam tikrų dalykų ar ribotumu. Nors negalia ir reikalauja iš žmogaus tam tikrų iššūkių, tačiau gyvenimas su negalia gali būti visavertis. Tai rodo puikūs Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centro lankytojų ir gyventojų pavyzdžiai. Daug metų veikiantis Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centras teikia ilgalaikę ir dienos socialinę globą asmenims, turintiems protinę ir psichinę negalią nuo 18 m. Pagrindinis centro tikslas – siekti, kad neįgalus asmuo būtų laimingas, saugus, sugebantis bendrauti ir bendradarbiauti visuomenėje, turėtų lygias teises ir galimybes. Čia kiekvienas randa sau tinkamiausią veiklos sritį, nes įstaigoje organizuojami įvairūs lavinamieji užsiėmimai: darbas su moliu, pedagoginis tęstinumas, dailės terapija, dainavimas, šokiai, teatrinė veikla, siuvinėjimas, nėrimas, mankšta, turistinės kelionės, bendradarbiaujant su verslo organizacija lavinami neįgaliųjų darbo įgūdžiai. Organizuojamos įvairios šventės, akcijos, ekskursijos ir renginiai, kuriais siekiama ne tik integruoti neįgaliuosius į visuomenę, bet ir šviesti pačią visuomenę.

Metų pradžioje vaistinių tinklas „Eurovaistinė“, pakvietęs Lietuvos gyventojus atlikti Didįjį savijautos testą ir sužinoti asmeninį savijautos pažymį, dabar jungiasi ir prie kampanijos „Už saugią Lietuvą“. Testo rezultatų duomenimis, lietuviai nepakankamai rūpinasi mityba, per mažai juda, turi netinkamus burnos higienos įpročius ir nepakankamai pasitiki savimi. Kadangi sveikata suprantama ne tik kaip ligų nebuvimas, bet ir fizinė, psichinė bei socialinė gerovė, visi šie veiksniai turi tiesioginę įtaką gerai savijautai, vidinei darnai ir gebėjimui gyventi kokybišką bei visavertį gyvenimą be priklausomybių.

Savanoriauti rajono ligoninėje prieš trejus metus idėja kilo Šilalės jaunimui. Vienas iš pagrindinių tikslų, kurio siekė jaunimas – savęs pažinimas norint apsispręsti, ką veikti ateityje. Savanorystę ligoninėje pradėję jaunuoliai sėkmingai įstojo į specialybes, dėl kurių apsispręsti padėjo veikla ligoninėje. Bėgant metams idėja augo ir šiuo metu kiekvieną savaitę ligoninėje apsilanko dvidešimt savanorių. Pacientams nėra naujiena, kad koridoriuose, palatose su šypsena ir baltais chalatais vaikšto moksleiviai, kurie visada pakalbins, padės pavaikščioti, atsisėsti, paduos reikiamą daiktą, pamaitins ar tiesiog nusišypsos. Viena svarbiausių vertybių – humaniškumas.

Druskininkų jaunimo užimtumo centras dirba kaip atviras jaunimo centras, kur svarbus procesas, o ne rezultatas. Čia gali ateiti kiekvienas norintis jaunuolis, užsiimti mėgstama veikla ir neprivalo daryti to, ką daro kiti. Centre vaikams ir jaunimui sudaroma galimybė išbandyti save, išmokti bendrauti ir bendradarbiauti. Svarbus dėmesys skiriamas nemotyvuotos asmenybės ugdymui, bendravimui, įvairių problemų sprendimui, įgūdžių ir kompetencijų ugdymui. Čia užsiimama ir su niekur nedirbančiu, nesimokančiu ir mokymuose nedalyvaujančiu jaunimu. Jiems pagal jų poreikius, pomėgius ir norus parengiamas individualus veiklos planas, siekiant sugrąžinti į mokslo ar darbo rinką.

Iniciatyvų registraciją ir visus geruosius pavyzdžius rasite kampanijos interneto svetainėje www.uzsaugialietuva.lt. Savo idėjas galite skelbti interneto puslapyje arba socialinėje paskyroje Facebook www.facebook.com/uzsaugialietuva naudodami žymą #UžSaugiąLietuvą.